Špecializujeme sa na diagnostiku, liečbu a prevenciu ochorení nervového systému, ktoré postihujú mozog, miechu, nervy a svaly.
Pristupujeme k vám individuálne a so zreteľom na vaše ťažkosti, očakávania a individuálne potreby. Zaoberáme sa širokou paletou neurologických ochorení od ochorení mozgu, miechy a miechových koreňov až po ochorenia periférnych nervov. Naším cieľom je vás nielen diagnostikovať a liečiť, ale vás spoločne s rodinnými príslušníkmi vzdelávať, ako významným a preventabilným neurologickým ochoreniam predchádzať.
Služby neurologickej ambulancie poskytujeme na objednávku. Objednajte sa telefonicky na 0905 515 616.
Vstupné neurologické vyšetrenie má za cieľ zhodnotiť funkciu centrálneho a periférneho nervového systému. Zahŕňa anamnézu pacienta, fyziologické a neurologické vyšetrenie (prípadne laboratórne, zobrazovacie a ďalšie vyšetrenia), stanovenie diagnózy a plánovanie liečby.
Kontrolné vyšetrenie aktuálneho stavu a diskusia o liečbe a plánovanie ďalších návštev.
Podanie intravenóznej infúzie, kedy sa tekutina, lieky alebo živiny podávajú priamo do žily pomocou infúznej súpravy, čo umožňuje rýchle a účinné vstrebávanie látok do krvného obehu. Trvanie ca. 45 min.
Druhý názor na už navrhnutú diagnózu alebo liečbu iným lekárom na základe zdravotnej dokumentácie v kombinácii s klinickým a fyzikálnym vyšetrením u nášho lekára.
Komplexné vyšetrenie kognitívnych funkcií, ktoré zahŕňa rôzne kroky na posúdenie mentálnych schopností pacienta. Zahŕňa anamnézu pacienta, fyziologické vyšetrenie a kognitívne testy, prípadne laboratórne, zobrazovacie a ďalšie vyšetrenia.
Individuálny kognitívny tréning zahŕňa špecializované cvičenia a techniky, ktoré sú prispôsobené na mieru potrebám jednotlivca s cieľom zlepšiť alebo udržať kognitívne funkcie. Tieto funkcie zahŕňajú pamäť, pozornosť, reč, priestorovú orientáciu a ďalšie mentálne schopnosti. Tento druh tréningu je obzvlášť užitočný pre pacientov, ktorí majú začínajúce poruchy pamäte, alebo diagnostikované neurologické ochorenia, ako napríklad, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, alebo sú po cievnej mozgovej príhode.
Príprava na neurologické vstupné vyšetrenie môže zahŕňať niekoľko krokov, aby ste sa uistili, že lekár má všetky potrebné informácie a že vyšetrenie prebehne hladko. Tu je niekoľko odporúčaní:
Zdravotná dokumentácia: prineste so sebou všetky relevantné lekárske záznamy, vrátane výsledkov predchádzajúcich vyšetrení, MRI a CT. MRI a CT snímky je optimálne priniesť na USB kľúči, aby si ich lekár vedel priamo v ambulancii pozrieť.
Zoznam liekov: prineste zoznam všetkých liekov, vitamínov a doplnkov, ktoré užívate, vrátane dávkovania. Uveďte aj tie lieky, ktoré užívate nepravidelne.
Rodinná anamnéza: pripravte si informácie o zdravotných problémoch, ktoré sa vyskytli vo vašej rodine, najmä ak sa týkajú neurologických ochorení.
Zaznamenajte svoje symptómy: pripravte si zoznam všetkých vašich symptómov, kedy sa začali, ako často sa vyskytujú a ako intenzívne sú. Všímajte si, čo príznaky zhoršuje alebo zlepšuje. Ak máte chronické symptómy, môže byť užitočné viesť si denník, kde si zaznamenávate, kedy a ako sa symptómy objavujú a miznú.
Otázky pre lekára: pripravte si zoznam otázok, ktoré by ste chceli prebrať s lekárom. To môže zahŕňať otázky o možných diagnózach, testoch, liečebných možnostiach a prognózach.
Sprievodná osoba: ak je to možné, vezmite so sebou na vyšetrenie niekoho, kto vám môže pomôcť si zapamätať informácie alebo poskytnúť podporu.
Vstupné neurologické vyšetrenie trvá 45 minút a jeho cieľom je zhodnotenie funkcie centrálneho a periférneho nervového systému. Zahŕňa anamnézu pacienta, fyziologické a neurologické vyšetrenie, stanovenie diagnózy a plánovanie liečby.
Poruchy pamäte a kognitívnych funkcií sú spravidla prvým príznakom Alzheimerovej choroby. Môžu však byť spôsobené aj prepracovaním, depresiou alebo inými faktormi.
Prvými príznakmi Parkinsonovej choroby býva spravidla tras a spomalenie pohybov (bradykinéza). Nie však každý tras musí byť nutne spôsobený Parkinsonovou chorobou. Vzhľadom na to je správna diagnostika kľúčová pre navrhnutie ďalšieho manažmentu pacienta.
Periférne neuropatie sú pomaly postupujúce, ale zákerné ochorenia. Spravidla začínajú nenápadne, ako pichavé a pálivé pocity v stupajach alebo celej nohe, spojené so zníženou citlivosťou. Ich exaktná diagnostika je kľúčom k úspechu a spomaleniu priebehu ochorenia.
V akútnom štádiu patrí pacient s NCMP do rúk odborníkov v špecializovaných centrách. My sa zameriavame hlavne na primárnu prevenciu (prevenciu ako NCMP predchádzať u pacientov, u ktorých ešte nevznikla) a sekundárnu prevenciu (ako zabrániť opakovaniu u pacientov, ktorí už NCMP prekonali).
Správna diagnostika bolestí hlavy je kľúčom pre úspešnú liečbu. Napriek tomu, že bolesti hlavy patria k najčastejším príznakom v neurológii, približne 40 % bolestí hlavy nie je správne diagnostikovaných a liečených. Okrem diagnostiky a liečby sa zameriavame na prevenciu bolestí hlavy. Úprava životného štýlu, režimové opatrenia, pravidelná fyzická aktivita a prípadne psychologická intervencia dokážu frekvenciu bolestí hlavy zredukovať až o polovicu.
Klinika AuraMedica
OMNIA BUSINESS CENTER
Budova C - 1. poschodie
Tomášikova 28/C
Bratislava – Ružinov
Dostupné parkovanie v areáli
Zastávky MHD v blízkosti kliniky
Bezbariérový prístup
Vstup na kliniku je z vnútrobloku budovy C. Ak prídete autom, na príjazdovej ceste odbočte ihneď vpravo a zaparkujte za rampou na ktoromkoľvek parkovacom mieste. Pre osoby ZŤP je dostupné parkovanie v podzemnej garáži. Ak ste osoba ZŤP, informujte o tom, prosím, našu recepčnú už pri objednávaní sa.
Zastávky MHD:
Haburská (spoje číslo 50, 96)
Trnavská cesta (spoje: 39, 63, 163)