Podporíme a rozhýbeme špecifické oblasti ženského tela, ktoré stagnujú a tým im prinavrátime fyziologickú funkčnosť. A nie len im, ale celému vášmu telu.
Služby urogynekologickej fyzioterapie poskytujeme na objednávku.
Objednajte sa online alebo telefonicky na 0905 515 616.
Na objednávku: 0905 515 616
Vstupné vyšetrenie a základná diagnostika je základným vyšetrením, bez ktorého nie je možné stanoviť vhodný postup a určiť ideálnu frekvenciu terapií. Absolvuje ho u nás každá nová pacientka ako prvé bez ohľadu na ťažkosti, s ktorými sa na nás obracia. V prípade, že sa chcete iba poradiť o svojich problémoch a možnostiach gynekologickej fyzioterapie, objednajte si službu Konzultácia bez vyšetrenia.
Pre koho?
Túto službu poskytujeme ženám, ktoré majú nezodpovedané otázky týkajúce sa rôznych gynekologických problémov ako sú menštruačné bolesti (zdravá menštruácia nebolí), bolestí pri pohlavnom styku, bolestí pohybového aparátu (krížov, bedrových kĺbov, kostrče, panvovej oblasti, lonovej spony). Pre tie, ktoré majú problém otehotnieť a nevedia, či spôsob gynekologickej fyzioterapie je pre nevhodný alebo pre tie, ktoré sa potrebujú poradiť o ženskom zdraví ešte predtým, než sa rozhodnú vložiť do rúk fyzioterapeuta na diagnostiku alebo terapiu.
Ako to prebieha?
Počas konzultácie sa zameriavame na rozhovor týkajúci sa vašich ťažkostí. Zaujíma nás vaše subjektívne vnímanie problému, aká je vaša predstava riešenia problému (zlepšiť stav, uľaviť od bolesti, úplne odstrániť problém) a koľko času ste ochotná venovať riešeniu vášho problému. Spoločne si prejdeme stručnú históriu vášho zdravia, vysvetlíme si možné nadväznosti vzniku vašich problémov. Budeme sa snažiť zodpovedať všetky otázky, na ktoré potrebujete odpovede.
Možnosti terapie:
Na záver spoločne prediskutujeme možnosti a priebeh terapie, ktoré gynekologická fyzioterapia poskytuje, a akým spôsobom vedia byť pri danom ochorení alebo probléme nápomocné. Rozhodnutie o tom, či chcete následne terapiu absolvovať, je len na vás. My chceme, aby ste sa rozhodovali na základe dostatočného množstva zrozumiteľne podaných informácií.
Pre koho?
Pre všetky ženy, ktoré majú otázky týkajúce vlastného ženského zdravia a chcú o ňom vedieť viac. Tie, ktoré zaujíma prevencia, ale i tie, ktoré majú nejakú ťažkosť.
Vstupné vyšetrenie je súčasťou každej jednej služby.
Slúži nám k získaniu vašej anamnézy, v ktorej sa zaujímame najmä o gynekologickú históriu, terajšie ťažkosti, predchádzajúce operácie/úrazy, vaše pracovné zaťaženie, športy, ktorým sa venujete/ste sa venovali, či o polohy, v ktorých sa bežne vyskytujete niekoľko hodín denne (dojčenie/nosenie detí, práca za počítačom).
Pýtame sa rozšírené otázky
ako napr. koľko ste pribrali v tehotenstve, ako prebiehalo, aký bol pôrod z vášho pohľadu, ako spravidla prebieha váš menštruačný cyklus a koľko dní trvá, ako dlho krvácate a či počas cyklu pociťujete bolesti, ale aj to, či je pohlavný styk pre vás komfortný.
Ako to prebieha?
Po vstupnom rozhovore a odobratí anamnézy pristupujeme k vyšetreniu pohybového aparátu pohľadom v stoji (v spodnej bielizni) i v ľahu, v ktorom sa zameriavame na asymetrie, zakrivenia chrbtice, klenby chodidiel, postavenie dolných končatín i panvy. Ak sa na tele vyskytujú jazvy, skontrolujeme ich vzhľad, pohyblivosť a citlivosť na podnety. Následne telo vyšetríme pohmatom.
Nasledujú funkčné testy zapojenia svalov v svalových reťazcoch, a vyšetrenie dychového stereotypu v stoji i v ľahu, vyšetrenie diastázy priamych brušných svalov a vyšetrenie funkčnosti svalov panvového dna (bez palpačného vyšetrenia).
Na základe špecifického problému každej ženy podrobnejšie vyšetríme danú oblasť, ale i susedné segmenty, do ktorých sa ťažkosti môžu premietať zreťazením svalov či reflexne. Venujeme sa nadväznostiam na anatomickej i fyziologickej úrovni.
Možnosti terapie:
Na základe diagnostiky navrhneme a spoločne prediskutujeme plán terapie s predbežným časovým rámcom. Terapie sa menia podľa progresu, prispôsobujeme ich preto podľa toho, ako sa zdravotný stav zlepšuje, alebo podľa subjektívnych pocitov pacientky, ak sa ukáže druh terapie ako časovo náročný, či inak nevyhovujúci. O všetkých progresoch zdravotného stavu a úpravách terapie budete vždy informované na začiatku terapie.
V prípadoch, kedy napredujete v terapií veľmi efektívne a potrebuje len zhodnotiť zlepšenie svojho stavu s inštruktážou cvičenia na doma, prípadne riešiť len jednoduchý problém vám postačí kratšia 25-minútová terapia.
Tento skrátený časový úsek je vhodný pri dobre napredujúcej terapii, kedy ste schopná cvičiť sama a raz za čas potrebuje len usmerniť a skontrolovať, ako po začlenení do bežných pohybových a športových rituálov reagujú svaly.
Je každá ďalšia rehabilitácia alebo spoločné cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta s vysvetlením príčin, riešení a nadväzností, ktorému predchádzalo vstupné vyšetrenie a základná diagnostika.
Náročnosť, intenzita a nastavenie cvičebného programu sa odvíja od vášho aktuálneho stavu a progresu.
Vždy vás vopred informujeme, čo sa bude počas rehabilitácie diať, čomu sa budeme venovať a zhodnotíme, ako sme postúpili v rámci zlepšovania vášho zdravotného stavu.
Súčasťou je odporučenie domácich aktivít a cvičení a dôkladná inštruktáž. O programe, ktorý by bol pre vás najvhodnejší vás budeme informovať vždy vopred.
Tehotenská masáž je špeciálnym druhom masáže, ktorý je individuálne prispôsobený každej žene. Kedysi bola vnímaná ako kontraindikovaná, no dnes už vieme, akými spôsobmi sme schopní žene pomôcť bez toho, aby bolo ohrozené tehotenstvo.
Pre koho?
Pre každú tehotnú ženu, ktorá si potrebuje oddýchnuť a ktorá má pocit preťažených kĺbov, trápia ju opuchy nôh, cíti svalové napätie alebo má bolesti hlavy.
Tehotenskú masáž môže vykonávať len odborník, ideálne po zhodnotení gynekológom, pôrodníkom, že tehotenstvo nie je rizikové. Masáž vykonávame ideálne až od 14. týždňa tehotenstva. Vykonávame ju v ľahu na bokoch po vypodložení hlavy, kolien i bruška tehotenským vankúšom pre absolútne pohodlie.
Balíček pre tehotné ženy, ktoré chcú, aby ich telo bolo počas tehotenstva v čo najlepšej fyzickej kondícii a aby dokázalo zvládať tehotenské zmeny a pripraviť sa na pôrod. Nastavíme vaše terapie tak, aby ste posilnili práve tie časti tela, ktoré dostávajú v tomto období najviac zabrať.
Služby môžete využiť po dobu 6 mesiacov od vstupného vyšetrenia.
Balíček služieb pre ženy, ktoré potrebujú pomôcť s rekonvalescenciou po pôrode, aby boli schopné sa starať o svoje dieťatko bez bolestí a mohli sa vrátiť k bežnému životu. Pomôžeme vám podporiť tie oblasti tela, ktoré to potrebujú, a to v intenzite, ktorá je primeraná k regenerácii tela po pôrode.
Služby môžete využiť po dobu 3 mesiacov od vstupného vyšetrenia.
Balíček vhodný pre ženy, ktoré trápi endometrióza, bolestivá menštruácia, menopauza, inkontinencia či prolaps a ďalšie gynekologické problémy. Poskytujeme pomoc pri snahe otehotnieť alebo strate bábätka. Prostredníctvom pohybu či zmien v životnom štýle pod odborným dohľadom dokážeme zmierniť alebo úplne odstrániť rôzne ťažkosti.
Služby môžete využiť po dobu 2 mesiacov od vstupného vyšetrenia.
Vďaka životnému štýlu a rýchlemu spôsobu života sa naše ženské telá vzdialili tomu, k čomu boli evolúciou navrhnuté. Odchýlili sme sa trochu od ženstva ako takého. Menej pohybu, tlak sociálnych noriem, viac stresu, zameranie na výkon, väčší zhon, či menej odpočinku. To vplýva na každé telo a na to ženské špecifickým spôsobom.
Existujú ale formy terapie, ktoré vedia navrátiť život tam, kde ustal, ktoré vedia ponúknuť regeneráciu toho, čo je nadužívané. V rámci gynekologickej fyzioterapie vám ponúkame možnosti, ako pomôcť pri problémoch ženského tela celostným spôsobom. Naučíme vás vlastnému telu načúvať.
Tým, že podporíme/rozhýbeme oblasť, ktorá stagnovala, prinavrátime jej fyziologickú funkčnosť, no nie len jej, ale celému telu. Využívame na to cvičenie, manuálne i pohybové terapie, mäkké a mobilizačné techniky, masáže, cvičenie pre odstránenie bolestí, blokád či funkčných porúch vnútorných orgánov, poskytujeme aj poradenstvo o fungovaní ženského tela tak, aby celé pracovalo v harmónii a v súlade s vami.
Nie. Fyzioterapia prebieha bez nutnosti palpačného vyšetrenia per vaginam (zvnútra). Vyšetrenie prebieha pomocou pohmatu zvonku, priložením ruky cez spodné prádlo.
V prípade, že sa už nejaký čas snažíte o bábätko a nedarí sa vám, v rámci urogynekologickej fyzioterapie existujú možnosti, ako vyšetriť niektoré možné príčiny brániace otehotneniu. Je to cesta, ako vylúčiť niektoré funkčné problémy, ktoré bránia žene otehotnieť a nastaviť terapiu tak, aby sa nám ich podarilo v čo najvyššej miere odstrániť.
Medzi časté príčiny patria hypertonus alebo hypotonus svalov panvového dna, poklesy orgánov malej panvy, časté zápaly v malej panve, blokády v oblasti kostrče, SI kĺbov, rebier, chrbtice, zlý dychový stereotyp, nedostatočné prekrvovanie oblasti malej panvy, jazvy po predošlých výkonoch. To všetko vieme riešiť.
Základom je vyšetrenie pohybového aparátu, počas ktorého zisťujeme prítomnosť blokád, spazmov, skoliózy, hyperlordózy, jazviev a diagnostikujeme svaly trupu, brucha a panvového dna, tonus, koaktiváciu svalov, zapojenie do dýchania a celkovej postúry.
Možnosti terapie sa odvíjajú od samotného problému. Možností terapie je viac - od mobilizácie blokád pohybového systému, rebier, chrbtice, SI kĺbov, kostrče až po odstránenie spazmov (aj PD, ale aj iných svalových skupín), či manipuláciu s orgánmi malej panvy prostredníctvom viscerálnej terapie, aplikácie termických podnetov na oblasť malej panvy, tejpovanie a vaginálnu náparku.
Tehotenstvo nie je choroba a nemalo by bolieť. Je to však fyziologický stav, kedy sa naše telo mení. Nie len zvonka, ale aj z vnútra, a každá to zvládame inak.
Vo fyziologickom (zdravom, bezproblémovom) tehotenstve vie fyzioterapia pomôcť najmä podaním informácie o tom, v akom stave je váš pohybový aparát, aby vás podržal počas tehotenstva a vedeli ste sa oň oprieť aj počas pôrodu.
Zameriavame sa najmä na oblasť trupu, chrbtice, brušnej steny. Dôležitými oblasťami sú aj samotná panva so svalmi panvového dna, ktoré, aj keď nemáte žiadne ťažkosti, podliehajú veľkému tlaku orgánov i zväčšujúceho sa dieťatka. Zameriavame sa ale aj na chodidlá, či naopak tvár a krk.
Množstvo hormónu relaxínu prítomného v tehotenstve spôsobuje rozvoľnenie celého pohybového aparátu, čo zvyšuje nároky na svaly, kĺby i väzivá
u každej ženy v inom rozsahu. Preto je ďalšou úlohou fyzioterapie pri tehotenstve i inštruktáž vhodných cvikov práve pre vás, podľa toho, v ktorom mesiaci tehotenstva sa nachádzate, individuálne podľa potrieb vás a vášho bábätka.
V prípade bolestí pri tehotenstve, teda ťažkostiach ako tehotenská inkontinencia alebo bolesti pohybového aparátu, bolesti kostrče, bedrových kĺbov či lonovej spony, sa zameriavame na odhalenie príčin bolestí a ťažkostí. Tieto ťažkosti často plynú zo stavu, v ktorom žena vstupuje do tehotenstva. Zanedbané skoliózy, hernie medzistavcových platničiek, opakujúce sa blokády pohybového aparátu či zanedbané jazvy. Toto všetko sa dokáže
v tehotenstve zvýrazniť a spôsobovať väčšie bolesti. Vplyvom relaxínu, ale aj ďalších hormónov, posunom ťažiska a nárastu hmotnosti v tehotenstve sa mení celé nastavenie pohybového aparátu, čo si žiada cielenú korekciu pre odstránenie bolestí.
Vtedy vieme podporiť oblasť, ktorá to najviac potrebuje jednoduchými manuálnymi technikami, šatkou či tejpom alebo sériou jednoduchých cvikov.
Ak začnete svojmu telu pomáhať už počas tehotenstva, vaša rekonvalescencia po pôrode bude jednoduchšia a vy sa budete môcť starať plnohodnotne nie len o dieťa ale aj o všetko ostatné, čo považujete za dôležité.
Tehotnú ženu diagnostikujeme vždy citlivým spôsobom, nezasahujeme do jej telesnej integrity a všetky manuálne techniky a cvičenia vykonávame s absolútnym ohľadom na bezpečnosť a pohodlie matky aj dieťatka.
Terapiu nastavujeme individuálne a na mieru.
Od 38. týždňa tehotenstva vieme pomôcť s prípravou pôrodných ciest na pôrod pomocou bylinnej vaginálnej náparky.
Pre všetky ženy, ktoré porodili prirodzene a bez poranení a majú pocit, že by potrebovali svoje telo dostať do kondície pod odborným vedením, poskytujeme fyzioterapeutickú preventívnu starostlivosť, zameranú na rekonvalescenciu celého trupového valca.
Podľa vašich individuálnych potrieb a toho, aké stopy na vás zanechali zmeny v tehotenstve a samotný pôrod, zvolíme vhodnú terapiu a cvičenie. Zameriame sa na prinavrátenie sily, kondície a správneho fungovania jednotlivých svalových skupín trupu (bránica, brucho, chrbát, panvové dno), reedukáciu dýchania v zmysle zvnútra von (hlboké svaly a potom povrch).
To všetko tak, aby ste sa postupne pomocou fyzioterapie vedeli prinavrátiť k bežnému pohybu, ale aj športu, ak ste pred tehotenstvom alebo počas neho aktívne športovali. Odporúčame prejsť fyzioterapiou skôr, než sa vrátite k aktívnemu športovaniu, aby u vás nevznikali svalové dysbalancie. Terapiu nastavujeme s ohľadom na ergonómiu bežných denných činností ako je nosenie dieťatka, dojčenie, zohýbanie sa, vstávanie a pod.
Kontrola jaziev po pôrodných poraneniach je súčasťou vstupného vyšetrenia. Ide o akékoľvek poranenia ako nástrih hrádze, ruptúra či cisársky rez, ktoré môžu vyústiť i do stavov ako bolesti vnútorných orgánov, kĺbov, vyplývajúcich zo zníženej pohyblivosti, problémy so sexualitou, plodnosťou či poruchami menštruačného cyklu.
Pre koho?
Pre ženy, ktoré majú čerstvé poranenie po pôrode, ako napr. ruptúra, nástrih hrádze alebo sekcia. Zároveň pre ženy, ktoré majú staršie jazvy spôsobujúce akékoľvek problémy, štípanie, ťahanie alebo sú pre ne len neestetické. Toto je stav, ktorý sa v mnohých prípadoch dá zlepšiť.
Pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť, alebo už sú tehotné a nevedia zhodnotiť, či im staršia jazva nemôže spôsobiť komplikácie pri ďalšom pôrode. Jedná sa o jazvy na hrádzi, ale aj o jazvy po sekcii. Ak sú jazvy na hrádzi tuhé, teda sa s nimi nepracovalo ihneď po ich vzniku, pri veľkom tlaku prechádzajúceho bábätka môžu prasknúť. Ako súčasť tohto je i inštruktáž o pôrodných polohách. Vhodná pôrodná poloha môže predísť vzniku rôznych problémov. Tak isto po sekcii, ak sa chcete pokúsiť o pôrod prirodzenou cestou, je dobré mať vedomosť o stave svojej jazvy ideálne ešte pred ďalším tehotenstvom, kým sa
s ňou dá manuálne pracovať na 100 %. Je to možné aj počas tehotenstva, no vtedy je nutné vykonávať terapiu šetrnejšie.
So starostlivosťou o jazvy je ideálne začať ihneď po poranení alebo operačnom výkone, ešte kým sa jedná len o ranu, teda hojacu sa jazvu.
Pri terapiách využívame bylinné zmesi, manuálne techniky, učíme šetrné techniky vstávania, hygieny, poskytujeme poradenstvo o mnohých drobných technikách, ktoré vám pomôžu doma. Cieľom je podporiť ranu v správnom a čo najefektívnejšom hojení, pri čo najmenšej bolestivosti.
Pri zhojenej jazve diagnostikujeme jej bolestivosť, citlivosť na rôzne mechanické i termické podnety, vlhkosť, teplotu, senzitivitu na hormonálne zmeny či meteosenzitivitu. Následne na základe zistených parametrov nastavíme vhodnú terapiu.
Tá spočíva v stimulácii dotykmi i fyzioterapeutickými pomôckami rôznych štruktúr a textúr ako kefky, štetce, loptičky. Pomocou mobilizačných manuálnych techník obnovujeme cirkuláciu krvi i lymfy v danom segmente, obnovujeme senzitívnu citlivosť a pohyblivosť daného segmentu i vzdialených oblastí vo všetkých vrstvách. Chceme dosiahnuť to, aby jazva nebolela, nevytvárala iné negatívne prejavy, bola farebne, teplotne a vlhkosťou čo najviac spätá so svojím okolím.
Podporné terapie navrhujeme vždy podľa potreby v rámci vášho terapeutického plánu.
Tejpovanie
Elastický tejp (páska) je liečebná metóda, ktorá pomáha aj v gynekologickej fyzioterapii pri problémoch ako: rozostup brušných svalov (diastáza), podpora rastúceho bruška, pri bolestiach krížov či v terapii jaziev.
Rebozo masáž
V rámci podpornej terapie využívame aj prvky rebozo masáže na oblasť panvy, chrbta a panvového dna. Rebozo je druh masáže s využitím mexickej šatky. Pri masáži sa využívajú kolísavé pohyby tela jemne položeného v šatke. Je to veľmi jemná technika masáže, ktorá má upokojujúce
a relaxačné účinky.
Je ideálna na uvoľnenie panvy a krížovej oblasti, tonizuje väzy, svaly a fascie. Podporuje krvný obeh, pomáha i pri pocite ťažkých nôh, opuchoch, odstraňovaní spazmov.Je vhodná i pre tehotné ženy, pretože jemné kolísanie má okrem vyššie spomenutých benefitov aj vplyv na uvoľňovanie hormónov šťastia.
Šatkovanie
tehotenského bruškaSpoločne si nacvičíme, ako správne podporiť tehotenské bruško šatkou, poskytnem vám inštruktáž na rôzne štýly viazania. Benefitmi šatkovania sú: odľahčenie tehotenského bruška, lonovej spony, triesiel, tlakov na mechúr, driek a korekcia presunutého ťažiska.
Bylinná náparka
Je to doplnková terapia vhodná pri: príprave pôrodných ciest na pôrod v tehotenstve, dohojenie/dočistenie a pomoc zavinutiu maternice po pôrode, zlepšenie hojenia šitia na hrádzi, časté vaginálne a močové zápaly, vaginizmus, menopauzálne zmeny, vaginálna suchosť, pokles libida po pôrode. Ide o spojenie aromaterapie, hydroterapie, fytoterapie a termoterapie. Pri tehotných ženách je vhodná až od ukončeného 38. týždňa tehotenstva.
Táto služba je vedená formou diskusie o tom, ako žiť so svojím cyklom v harmónii, rozumieť mu a rozoznať jeho jednotlivé fázy. Je spojená s vyšetrením pohybového aparátu mladej ženy, ktorá aktuálne prechádza týmto významným prechodovým rituálom. Nijakým spôsobom nezasahujeme do integrity mladej ženy (nevykonávame žiadne vaginálne vyšetrenia). V prípade akýchkoľvek problémov ich najprv spoločne preberieme a v prípade potreby navrhneme formu terapie vhodnú práve pre mladú ženu tak, aby nepociťovala ostych.
V rámci konzultácie preberieme použitie menštruačných pomôcok a spoločne zvážime, ktorá z nich by bola pre danú mladú ženu najvyhovujúcejšia. Vysvetlíme si, čo robiť, ak začne byť problematická nie len menštruácia, ale aj ovulácia. Pokiaľ ide o športovo aktívne dievča, pozrieme sa na výkonnosť počas cyklu. Naučíme sa rešpektovať svoju cykličnosť a hormóny tak, aby sme ich v rámci športového výkonu vedeli využiť v náš prospech a nemuseli vnímať menštruáciu ako niečo negatívne.
Ak objavíme fyzickú odchýlku pohybového aparátu, ktorá má nadväznosť na vznik menštruačných problémov, navrhneme pohybovú terapiu tak, aby sme problémom zamedzili.
Ženám, ktoré už nejaký čas menštruujú a majú viac ako 18 rokov alebo už sú sexuálne aktívne a majú akýkoľvek problém s menštruáciou ako bolestivá menštruácia, dlhý časový rozostup medzi menštruáciami (viac ako 35 dní), príliš silná menštruácia (viac ako 4-5 vložiek denne), predmenštruačný syndróm sprevádzaný návalmi tepla, kolísaním nálad, extrémnym hnevom či plačom, prejedaním sa, bolesťami prsníkov je fyzioterapia veľkým prínosom. Pre ženy, ktoré trpia bolestivou, príliš citlivou ovuláciou, anovulačnými cyklami, poskytujeme poradenstvo a terapie na zmiernenie nepríjemných príznakov spojených s cyklom.
Zameriame sa na dôslednú anamnézu s následným zameraním sa na otázky ohľadom zamestnania alebo štúdia, stresových faktorov, s ktorými sa žena denne stretáva, výživu, výkon doma ale i v športe, priebeh celého cyklu, celkový životný štýl. Vyšetríme muskuloskeletárny systém, posúdime držania tela - najmä osového orgánu (panva-chrbtica), dychový stereotyp, vzhľad a funkciu brušnej a hrudníkovej dutiny a ak sú prítomné jazvy, zhodnotíme ich aktivitu, pohyblivosť a citlivosť.
Vyšetríme funkciu panvového dna, pretože pri bolestivých menštruáciách je často prítomný hypertonus svalov panvového dna spojený s blokádami kostrče a SI kĺbov. Dôležité je zhodnotiť i stav maternice a močového mechúra v rámci viscerálnej manipulácie, teda posunlivosť jednotlivých orgánov samostatne, ale aj voči sebe (vykonávame abdominálne, cez podbruško, bez nutnosti palpačného zásahu)
Možnosti terapie:
Poskytujeme poradenstvo ohľadom menštruačných pomôcok vhodných práve pre vás pri vašom type problému (napr. pre ženy s hypertonom panvového dna nie je vhodný kalíšok, ktorý vytvára podtlak a tým tonus ešte zvyšuje).
Pri bolestivej menštruácii alebo ovulácii poskytujeme terapie zamerané na uvoľnenie spazmov v panvovom dne, mobilizáciu kostrče, SI kĺbov a chrbtice, mobilizáciu orgánov a väzív malej panvy cez podbruško, terapiu jaziev podľa potreby. Cieľom terapie je zmierniť alebo úplne odstrániť akékoľvek nepríjemnosti spojené s cyklom. Porozumieť mu a vnímať ho ako barometer, ktorý nám každý mesiac povie, ako sme sa o seba starali, aby sme to prípadne vedeli zlepšiť pomocou pohybu, výživy či väčšej dávky aktívneho alebo pasívneho oddychu.
Čo to je?
Svaly panvového dna hrajú v ženskom živote dôležitú úlohu. Zapájajú sa pri rôznych aktivitách, ktoré si častokrát ani neuvedomujeme. Držanie tela, udržanie moču, stolice, dýchanie, kýchanie, spievanie, pri pôrode, pri pohlavnom styku, ovplyvňujú menštruáciu a ovuláciu. Ako svalový lievik vypĺňajú oblasť panvy a teda majú významnú stabilizačnú úlohu. Funkčne ich rozdeľujeme do troch vrstiev, z ktorých najznámejšia je tá tretia, zvieračová. Pre správne fungovanie celého osového orgánu je potrebné mať funkčne v poriadku strednú vrstvu stabilizujúcu bedrové kĺby i celé dolné končatiny, ale hlavne vrstvu najhlbšiu, ktorá má najväčšiu podpornú funkciu našich orgánov.
Je dobré vedieť, v akom stave sú vaše svaly panvového dna najmä, ak:
- sa snažíte otehotnieť, aby ste podporili udržanie oplodneného vajíčka na maximum,
- už ste tehotná, aby ste predišli komplikáciám, ako tehotenský únik moču, ale aj preto, že vám ich kondícia vie uľahčiť, ale aj sťažiť pôrod,
- po pôrode vaginálnou cestou, aby ste ich vedeli znova reaktivovať a používať adekvátne pri vyprázdňovaní, ale aj pri bežných pohyboch ako sú dýchanie či držanie tela,
- po pôrode cisárskym rezom, aby ste predišli hypertonu svalov panvového dna, ktoré sa môžu manifestovať napr. bolestivým pohlavným stykom,
- pri problémoch ako je bolestivá menštruácia, bolestivý pohlavný styk, inkontinencia, jazvy na hrádzi či stavy po gynekologických operáciách, pretože pri týchto stavoch jazva spôsobuje často dysbalancie, tkanivo v jej okolí je tuhšie a to vedie k bolestiam alebo obmedzeniam pohybu a funkcie.
Možnosti terapie:
Pri terapiách panvového dna sa zameriavame na navnímanie vlastného tela, dychové cvičenia s reedukáciou funkcie svalov panvového dna, brušnej steny, bránice a svalov chrbta. Zároveň dbáme na reedukáciu správnej funkcie hlbokého stabilizačného systému. V terapii postupujeme systémom z vnútra von, teda najprv naštartujeme hlboké vrstvy svalov a následne postupujeme do povrchových svalových skupín. Nastavenie terapie je vždy individuálne, na základe individuálnych potrieb ženy.
Pri niečom tak špecifickom, hlbokom a neviditeľnom nemusia byť online programy vhodné, nakoľko nie sú schopné na diaľku zhodnotiť, či dané cviky vykonávate správne a či zapájate svalové skupiny, ktoré je potrebné aktivovať. Rovnako je to v prípade Kegelových cvikov. Ak máte možnosť, radšej sa poraďte s fyzioterapeutom, ktorý je schopný vám podať informácie o tom, v akom stave sa vaše panvové dno nachádza a ako pri cvičení napredujete.
Na terapiách vám ponúkame riešenia, nácvik, podporu a v konečnom dôsledku dostanete do rúk vedomosť o tom, ako cvičiť. Niekomu stačia dve tri sedenia, niekto potrebuje viac. Všetko závisí od toho, koľko času ste schopné venovať sama sebe a svojmu zdraviu.
Pri plánovaných urogynekologických operačných výkonoch je vhodné fyzioterapiu rozdeliť na predoperačnú a pooperačnú fázu.
V predoperačnej fáze sa zameriavame na nácvik správneho dýchania, školu chrbta, posilnenie svalstva v operovanom segmente a nácvik terapie hojacej sa jazvy. Posilnenie svalstva v operovanom segmente je dôležité najmä z toho dôvodu, že pevné a pružné svalstvo je vhodnejšie na „rez i šitie“ a takéto tkanivo sa i lepšie hojí.
V pooperačnej fáze pokračujeme po diagnostikovaní stavu s nácvikom stereotypu dýchania spolu s koaktiváciou svalstva panvového dna, brušnej steny, trupu a končatín. To dopĺňame terapiou jaziev. Tým zabezpečujeme postupný návrat do bežného života, zamestnania i k športu.
Klinika AuraMedica
OMNIA BUSINESS CENTER
Budova C - 1. poschodie
Tomášikova 28/C
Bratislava – Ružinov
Dostupné parkovanie v areáli
Zastávky MHD v blízkosti kliniky
Bezbariérový prístup
Vstup na kliniku je z vnútrobloku budovy C. Ak prídete autom, na príjazdovej ceste odbočte ihneď vpravo a zaparkujte za rampou na ktoromkoľvek parkovacom mieste. Pre osoby ZŤP je dostupné parkovanie v podzemnej garáži. Ak ste osoba ZŤP, informujte o tom, prosím, našu recepčnú už pri objednávaní sa.
Zastávky MHD:
Haburská (spoje číslo 50, 96)
Trnavská cesta (spoje: 39, 63, 163)